Zadaj Pytanie

Wyślij

Aktualności

Czynniki ryzyka wad ubytkowych kończyn - Nowa publikacja

Zapraszamy do zapoznania sie z nowymi doniesieniami naukowymi dotyczącymi matczynych czynników ryzyka występowania wad ubytkowych kończyn. 

Dane z Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych (PRWWR) sugerują, że częstość występowania wad ubytkowych kończyn w niektórych regionach Polski jest znacznie wyższa w porównaniu z rejestrem European Surveillance of Congenital Anomalies (EUROCAT).

Celem pracy była próba wykrycia czynników ryzyka izolowanych wad ubytkowych kończyn w polskiej populacji oraz poszukiwanie geoprzestrzennych klasterów (obszarów o zwiększonej częstości występowania) tej wady.

Analizą objęto dane z formularzy zgłoszeń do PRWWR od 852 dzieci z izolowanymi wadami ubytkowymi kończyn, które zgłoszono do PRWWR w latach 1998-2010. Stwierdzono związek występowania tej wady z niską urodzeniową masa ciała, wcześniactwem, paleniem tytoniu przez matkę i niskim poziomem edukacji ojca. Ponadto zidentyfikowano matczyne czynniki ryzyka izolowanych wad ubytkowych kończyn takie jak nadciśnienie ciążowe, infekcje górnych dróg oddechowych i zażywanie przez matkę w pierwszym trymestrze ciąży leków przeciwzapalnych. Na obszarze Polski nie stwierdzono statystycznie istotnych klasterów (skupień przestrzennych ani czasoprzestrzennych tej wady).

Wyniki pracy potwierdzają hipotezę, że czynniki matczyne odgrywają istotną rolę w etiologii izolowanych wad ubytkowych kończyn.

Praca do pobrania:


powrót do listy

Aktualności

Konferencja EUROlinkCAT- ABSTRAKTY

03 listopada 2021

Już od 8 listopada 2021 będzie można zgłaszać abstrakty na Konferencję EUROlinkCAT “Health and education outcomes of children across Europe with congenital anomalies”, która odbędzie się w dniach 7-9.04.2022. Wszelkie informacje dostępne są na stronie: http://eurolinkcat2022.bok-ump.pl/. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: