Dla Rodziców
Leki z grupy opioidów a wady płodu
Wady płodu spowodowane zażywaniem przez ciężarną leków z grupy opioidów
Farmakoterapia w ciąży jest zawsze trudna i wymaga ścisłej współpracy pomiędzy ciężarną a lekarzem. Każdy lek zażywany w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego tak ważne są doniesienia o skutkach zażywania leków w ciąży. Pomaga to ustrzec ciężarną i jej dziecko przed niekorzystnymi skutkami farmakoterapii.
24 lutego 2011 roku na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention opublikowali wyniki swoich badań nad wpływem opioidów zażywanych przez ciężarną na wady u płodu.
Grupa badana złożona była z 17 449 matek dzieci urodzonych pomiędzy 1997 a 2005 rokiem z wadami wrodzonymi z czego 2,6% w okresie okołokoncepcyjnym i w pierwszym trymestrze ciąży zażywała opioidy. Przyczynami, z powodu których ciężarne przyjmowały opioidy, były: zabiegi chirurgiczne (41%), infekcje (34%), przewlekłe choroby (20%) oraz urazy (18%). Naukowcy w swoich badaniach zwrócili uwagę, że kodeina i hydrocodon były najczęściej stosowanymi lekami z grupy opioidów wśród kobiet w ciąży.
Wyniki badań wskazują, iż zażywanie opioidów w okresie okołokoncepcyjnym i w pierwszym trymestrze ciąży 2-3 krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu ciężkich wad serca, szczególnie zespołu niedorozwoju lewej części serca (HLHS). Wytrzewienie, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, zaćma wrodzona oraz inne wady przedniej komory oka były również częstsze wśród dzieci matek, które w pierwszych tygodniach ciąży zażywały opioidy.
„Istotna jest wiedza na temat zwiększonego ryzyka wystąpienia dużych wad wrodzonych u płodu spowodowanych ekspozycją na opioidy, jednak indywidualne ryzyko wszystkich wad wrodzonych u płodu jest stosunkowo niskie. Mimo to zapobieganie tak ciężkiej wadzie serca, jaką jest HLHS, nawet w kilku przypadkach jest bardzo istotne” mówi doktor Cheryl S. Broussard z CDC, jeden z głównych autorów badań.
Jednocześnie lekarz Thomas R. Frieden z CDC przypomina „kobiety w ciąży i planujące ciąże powinny przyjmować tylko te leki, które są niezbędne i po konsultacji z lekarzem”.
Aktualności
RUSZA NOWY PROJEKT EDUKACYJNY - PLATFORMA EKSPERCKA "CHOROBY RZADKIE OPTYMALNIE"
31 marca 2023W odpowiedzi na potrzebę praktycznego wsparcia zmian systemowych i klinicznych w obszarze chorób rzadkich, Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej uruchomiła edukacyjną platformę ekspercką Choroby Rzadkie Optymalnie.
Dla Rodziców
- Poradnie genetyczne w Polsce
- Palenie papierosów a ryzyko wad serca u płodu
- Leki z grupy opioidów a wady płodu
- Kwas foliowy
- Hospicjum perinatalne
- SOS dla rozszczepu kręgosłupa
- Dziecko z zespołem Downa - pierwsze dni
- Rozszczep podniebienia
- Mamy prawo do wsparcia – projekt dla mieszkańców Poznania
- Wady układu moczowego
- Wady kostne kręgosłupa
- Stowarzyszenia i Fundacje dla osób z wadami wrodzonymi