Zadaj Pytanie

Wyślij

Dla Rodziców

Leki z grupy opioidów a wady płodu

Wady płodu spowodowane zażywaniem przez ciężarną leków z grupy opioidów

Farmakoterapia w ciąży jest zawsze trudna i wymaga ścisłej współpracy pomiędzy ciężarną a lekarzem. Każdy lek zażywany w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego tak ważne są doniesienia o skutkach zażywania leków w ciąży. Pomaga to ustrzec ciężarną i jej dziecko przed niekorzystnymi skutkami farmakoterapii.

24 lutego 2011 roku na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention opublikowali wyniki swoich badań nad wpływem opioidów zażywanych przez ciężarną na wady u płodu.
 
Grupa badana złożona była z 17 449 matek dzieci urodzonych pomiędzy 1997 a 2005 rokiem z wadami wrodzonymi z czego 2,6% w okresie okołokoncepcyjnym i w pierwszym trymestrze ciąży zażywała opioidy. Przyczynami, z powodu których ciężarne przyjmowały opioidy, były: zabiegi chirurgiczne (41%), infekcje (34%), przewlekłe choroby (20%) oraz urazy (18%). Naukowcy w swoich badaniach zwrócili uwagę, że kodeina i hydrocodon były najczęściej stosowanymi lekami z grupy opioidów wśród kobiet w ciąży.  

Wyniki badań wskazują, iż zażywanie opioidów w okresie okołokoncepcyjnym i w  pierwszym trymestrze ciąży 2-3 krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu  ciężkich wad serca, szczególnie zespołu niedorozwoju lewej części serca (HLHS). Wytrzewienie, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, zaćma wrodzona oraz inne wady przedniej komory oka były również częstsze wśród dzieci matek, które w pierwszych tygodniach ciąży zażywały opioidy. 

„Istotna jest wiedza na temat zwiększonego ryzyka wystąpienia dużych wad wrodzonych u płodu spowodowanych ekspozycją na opioidy, jednak indywidualne ryzyko wszystkich wad wrodzonych u płodu jest stosunkowo niskie. Mimo to zapobieganie tak ciężkiej wadzie serca, jaką jest HLHS, nawet w kilku przypadkach jest bardzo istotne” mówi doktor Cheryl S. Broussard z CDC, jeden z głównych autorów badań.

Jednocześnie lekarz Thomas R. Frieden z CDC przypomina „kobiety w ciąży i planujące ciąże powinny przyjmować tylko te leki, które są niezbędne i po konsultacji z lekarzem”.

Aktualności

Wznowione przyjmowania nowych pacjentów do projektu "Badania genetyczne wrodzonych wad układu moczowego."

27 maja 2020

Szanowni Państwo, informujemy, że od dnia 27.05.2020 r.  wznawiamy przyjmowanie nowych pacjentów do projektu "Badania genetyczne wrodzonych wad układu moczowego." 

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: