Zadaj Pytanie

Wyślij

Dla Rodziców

Leki z grupy opioidów a wady płodu

Wady płodu spowodowane zażywaniem przez ciężarną leków z grupy opioidów

Farmakoterapia w ciąży jest zawsze trudna i wymaga ścisłej współpracy pomiędzy ciężarną a lekarzem. Każdy lek zażywany w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego tak ważne są doniesienia o skutkach zażywania leków w ciąży. Pomaga to ustrzec ciężarną i jej dziecko przed niekorzystnymi skutkami farmakoterapii.

24 lutego 2011 roku na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention opublikowali wyniki swoich badań nad wpływem opioidów zażywanych przez ciężarną na wady u płodu.
 
Grupa badana złożona była z 17 449 matek dzieci urodzonych pomiędzy 1997 a 2005 rokiem z wadami wrodzonymi z czego 2,6% w okresie okołokoncepcyjnym i w pierwszym trymestrze ciąży zażywała opioidy. Przyczynami, z powodu których ciężarne przyjmowały opioidy, były: zabiegi chirurgiczne (41%), infekcje (34%), przewlekłe choroby (20%) oraz urazy (18%). Naukowcy w swoich badaniach zwrócili uwagę, że kodeina i hydrocodon były najczęściej stosowanymi lekami z grupy opioidów wśród kobiet w ciąży.  

Wyniki badań wskazują, iż zażywanie opioidów w okresie okołokoncepcyjnym i w  pierwszym trymestrze ciąży 2-3 krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu  ciężkich wad serca, szczególnie zespołu niedorozwoju lewej części serca (HLHS). Wytrzewienie, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, zaćma wrodzona oraz inne wady przedniej komory oka były również częstsze wśród dzieci matek, które w pierwszych tygodniach ciąży zażywały opioidy. 

„Istotna jest wiedza na temat zwiększonego ryzyka wystąpienia dużych wad wrodzonych u płodu spowodowanych ekspozycją na opioidy, jednak indywidualne ryzyko wszystkich wad wrodzonych u płodu jest stosunkowo niskie. Mimo to zapobieganie tak ciężkiej wadzie serca, jaką jest HLHS, nawet w kilku przypadkach jest bardzo istotne” mówi doktor Cheryl S. Broussard z CDC, jeden z głównych autorów badań.

Jednocześnie lekarz Thomas R. Frieden z CDC przypomina „kobiety w ciąży i planujące ciąże powinny przyjmować tylko te leki, które są niezbędne i po konsultacji z lekarzem”.

Aktualności

Postęp w realizacji Planu dla Chorób Rzadkich

03 stycznia 2024

Prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej, podsumowuje realizację Planu dla Chorób Rzadkich w 2023 roku.

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: