Aktualności
Czynniki ryzyka wad ubytkowych kończyn - Nowa publikacja
Zapraszamy do zapoznania sie z nowymi doniesieniami naukowymi dotyczącymi matczynych czynników ryzyka występowania wad ubytkowych kończyn.
Dane z Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych (PRWWR) sugerują, że częstość występowania wad ubytkowych kończyn w niektórych regionach Polski jest znacznie wyższa w porównaniu z rejestrem European Surveillance of Congenital Anomalies (EUROCAT).
Celem pracy była próba wykrycia czynników ryzyka izolowanych wad ubytkowych kończyn w polskiej populacji oraz poszukiwanie geoprzestrzennych klasterów (obszarów o zwiększonej częstości występowania) tej wady.
Analizą objęto dane z formularzy zgłoszeń do PRWWR od 852 dzieci z izolowanymi wadami ubytkowymi kończyn, które zgłoszono do PRWWR w latach 1998-2010. Stwierdzono związek występowania tej wady z niską urodzeniową masa ciała, wcześniactwem, paleniem tytoniu przez matkę i niskim poziomem edukacji ojca. Ponadto zidentyfikowano matczyne czynniki ryzyka izolowanych wad ubytkowych kończyn takie jak nadciśnienie ciążowe, infekcje górnych dróg oddechowych i zażywanie przez matkę w pierwszym trymestrze ciąży leków przeciwzapalnych. Na obszarze Polski nie stwierdzono statystycznie istotnych klasterów (skupień przestrzennych ani czasoprzestrzennych tej wady).
Wyniki pracy potwierdzają hipotezę, że czynniki matczyne odgrywają istotną rolę w etiologii izolowanych wad ubytkowych kończyn.
Praca do pobrania:
Aktualności
Czynniki ryzyka wad ubytkowych kończyn - Nowa publikacja
17 lutego 2021Zapraszamy do zapoznania sie z nowymi doniesieniami naukowymi dotyczącymi matczynych czynników ryzyka występowania wad ubytkowych kończyn. Dane z Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych (PRWWR) sugerują, że częstość występowania wad ubytkowych…
Wrodzone Wady Rozwojowe
Wrodzone wady rozwojowe występują u 2-4% noworodków, będąc zasadniczą przyczyną zgonów niemowląt.
Dla Rodziców
Poradnie genetyczne i stowarzyszenia dla osób z wadami wrodzonymi w Polsce.
Dla Lekarzy
Zgłaszanie wrodzonych wad rozwojowych u dzieci na formularzach zgłoszeń oraz drogą elektroniczną.