Zadaj Pytanie

Wyślij

Dla Rodziców

Hospicjum perinatalne

Hospicjum perinatalne przy Warszawskim Hospicjum dla Dzieci powstało jako mariaż diagnostyki prenatalnej, a szczególnie kardiologii prenatalnej z opieką paliatywną nad dziećmi. W  1994 roku dr hab. n. med. Tomasz Dangel zorganizował pierwszą w Polsce placówkę, która rozpoczęła domową opiekę paliatywną nad dziećmi, co z czasem wraz z pomocą prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel, zaowocowało zorganizowaniem hospicjum perinatalnego. W styczniu 1999 roku pod opiekę WHD została przyjęta Wioletta, dziewczynka z diagnostyki prenatalnej z zespołem Edwardsa.

Hospicjum perinatalne to nie miejsce. Tak jak opieka paliatywna to koncepcja objęcia całościową opieką rodziny, która dowiaduje się o tym, że ich nie narodzone dziecko na pewno będzie żyć krócej od nich. Są to najczęściej młode, zdrowe pary, nie obciążone żadnymi chorobami. Po wstępnej diagnozie ich świat się zawala i poszukują pomocy w różnych miejscach. Po pierwsze – potwierdzenia diagnozy i rzetelnej informacji medycznej. Ponieważ wady wrodzone serca są najczęstsze, to docierają do tutejszej poradni USG, która jest największym w Polsce referencyjnym ośrodkiem kardiologii prenatalnej. Lekarz konsultujący wyjaśnia problem medyczny i w miarę potrzeby proponuje dodatkowe badania. Przy każdej konsultacji obecny jest jeden z trzech pracujących w hospicjum psychologów.

WHD współpracuje ze specjalistycznymi ośrodkami perinatologicznymi – Szpitalem Bielańskim oraz Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej, jak również z warszawskimi zakładami genetyki klinicznej. Dzięki temu pacjentki mają dostęp do pełnej diagnostyki prenatalnej, fachowej opieki położniczej podczas ciąży i porodu, specjalistycznej opieki neonatologicznej oraz paliatywnej, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Kontakt z psychologiem WHD utrzymywany jest przez cały okres ciąży i po urodzeniu, a często również po śmierci dziecka. W styczniu 2015 roku swoją działalność rozpoczęła grupa wsparcia w żałobie dla rodziców, których dziecko zmarło w okresie okołoporodowym.

Perinatalne konsultacje psychologiczne są dostępne dla kobiet z całej Polski, które takiej pomocy potrzebują. Nie tylko dla tych, które były diagnozowane w poradni USG. Psycholodzy WHD udzielają konsultacji kobietom, które dowiedziały się o tym, że ich dziecko jest nieuleczalnie chore i mają dylemat z podjęciem decyzji dotyczącej dalszego przebiegu ciąży.

W latach 2009-2016 (do 7 października 2016) psycholodzy Fundacji WHD udzielili, w ramach hospicjum perinatalnego 1203 konsultacji psychologicznych. Z 593 konsultacji, które odbyły się przed 24 tygodniem ciąży 393 zakończyło się decyzją pro-life.

Artykuł: 

https://www.hellozdrowie.pl/przy-calej-dyskusji-o-aborcji-zapomina-sie-o-dobru-matki-i-dziecka/?fbclid=IwAR1D2442W1zKkTk4UsFQP-z5TRbRHq_ty8l5-2gkp1BV9oighoZq_eEZu88

Strona hospicjum:

https://perinatalne.pl/

Aktualności

Wznowione przyjmowania nowych pacjentów do projektu "Badania genetyczne wrodzonych wad układu moczowego."

27 maja 2020

Szanowni Państwo, informujemy, że od dnia 27.05.2020 r.  wznawiamy przyjmowanie nowych pacjentów do projektu "Badania genetyczne wrodzonych wad układu moczowego." 

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: