Zadaj Pytanie

Wyślij

Kwas foliowy

Aktualne rekomendacje dotyczące suplementacji diety kwasem foliowym przez kobiety ciężarne

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) rekomenduje:

  • wszystkim kobietom w wieku rozrodczym stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/dobę;
  • kobietom bez dodatkowych czynników ryzyka stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4-0,8 mg/dobę w I trymestrze ciąży, a następnie 0,6-0,8 mg/dobę w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie laktacji;
  • kobietom z dodatnim wywiadem w kierunku wad cewy nerwowej w poprzedniej ciąży stosowanie kwasu foliowego w dawce 4 mg/dobę co najmniej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę i w I trymestrze ciąży, a następnie 0,6-0,8 mg/dobę w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie laktacji;
  • kobietom z grupy podwyższonego ryzyka niedoboru folianów i wad cewy nerwowej: z cukrzycą przedciążową typu I lub II; przyjmującym leki przeciwpadaczkowe, metotreksat, cholestyraminę, metforminę, sulfadizynę; stosującym używki; z niewydolnością wątroby lub nerek;  z BMI ˃ 30; po operacjach bariatrycznych lub z chorobami przewodu pokarmowego (choroba Leśniowskiego-Crohna, colitis ulcerosa, celiakia) stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,8 mg/dobę co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę oraz w okresie ciąży i laktacji.
     

Piśmiennictwo:
Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P. et al. Polish Society of Gynecologists and Obstetricians recommendations  on supplementation in pregnancy. Ginekol Pol. 2020;91(10): 644-653.

Aktualności

Postęp w realizacji Planu dla Chorób Rzadkich

03 stycznia 2024

Prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej, podsumowuje realizację Planu dla Chorób Rzadkich w 2023 roku.

Czytaj dalej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych © 2017.

Realizacja: